FLV Dosyalarını AVI Formatına Dönüştürme

    Bu yazıda Flash Video (FLV) dosyalarını AVI dosyalarına çevirme işleminin nasıl gerçekleştirildiğini göreceğiz. Özellikle Youtube, Metacafe, Dailymotion, vs gibi video içerikli sitelerden indirdiğiniz dosyalar flv formatlıdır. "Efendim ne gerek var avi formatına çevirmeye? Biz böyle iyiyiz." diyebilirsiniz. En basit amaçla, bir bölümünü kaçırdığınız yabancı bir dizinin internetten flv formatlı halini bulabilirsiniz. Dolayısıyla buna bir altyazı eklemek sorun olacaktır. Flv uzantılı dosyayı avi uzantılı hale getirebilirseniz altyazı da atabilirsiniz videoya. Şimdi asıl konumuza dönelim. Nasıl oluyor bu FLV to AVI işlemi?

    Öncelikle buraya tıklayın ve Riva FLV Encoder adlı programın 2.0 versiyonunu indirin. Programı bir güzel kurun ve adım adım aşağıdakileri izleyin.


    1. Programı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki arayüz çıkacaktır.
    2. Başlangıçta, AVI formatına çevirmek istediğiniz dosyanın yerini programa belirtmeniz gerekiyor.
    3. Elde edilecek AVI uzantılı dosyanın oluşturulmasını istediğiniz konumu belirtiyorsunuz.
    4. AVI uzantılı video istediğimizden, hedeflenen dosyanın uzantısını avi olarak değiştiriyoruz.
    5. Oluşacak yeni dosyanın video ve ses özelliklerini belirliyoruz. Video bölümündeki movie size bölümünden videonun çözünürlüğünü, framrate adlı yerden kare sayısını, bitrate bölümünden de bit oranını ayarlıyoruz. Audio bölümünde de ses dosyasının bit oranını ayarlıyoruz. Bit oranlarını ne kadar büyük tutarsanız o kadar kaliteli bir dosya oluşturursunuz; ama bu arada bit oranını arttırmak, dosya boyutunu da arttırmak anlamına gelmektedir.
    6. Son işlem olarak, girdiğimiz özellikleri içeren videomuzu
programdan oluşturmasını istiyoruz.
    Elde ettiğiniz avi uzantılı dosyayı artık DivX oynatıcılarda izleyebilir, bu dosyaya altyazı atabilirsiniz. Hepinize iyi seyirler...


NOT: Yukarıda FLV dosyalarının AVI dosyaları haline getirilmesinden bahsettim. Aynı şekilde AVI uzantılı bir dosyayı da aynı programla FLV dosyasına çevirebilirsiniz. Ya da FLV ve AVI dosyalarını yine kendi türlerindeki fakat farklı video & audio özelliklere sahip dosyalar şeklinde düzenleyebilirsiniz.


YASAL UYARI!

    KOPYALAMA HAKKI (COPYRIGHT OWNER ©©www.dingildana.blogcu.com©
İzinsiz kopyalanamaz. Kopyalamak istediğinizde blog sahibinin iznini alınız. İzin verildiğinde kendi sitenizde ancak ve ancak kaynak göstererek yayımlayabilirsiniz.
Bilginize...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !